Budovanie identity u dvojčiat
Zjednodušene sa dá povedať, že identita jedinca vzniká nekonečným opakovaním viet typu: „Ja som ten, ktorý… hrá dobre hokej/ poslúcha rodičov/ vie najlepšie variť…“ Jedná sa teda o hodnotiace konštatovania. Od toho, či sú takéto hodnotenia negatívne alebo pozitívne, potom závisia aj prvky identity a sebahodnotenia. Tie sa nesú s človekom počas celého života a premietajú sa do všetkého, čo robí.
Dvojčatá, hlavne jednovaječné, sú jedinečné v tom, že sú už od útleho detstva vnímané ako „súčasť páru“. Ľudia sa spravidla príliš neobťažujú, aby ich nejako rozlišovali a tak posilňujú ich tendenciu vnímať sa ako jeden celok. Identifikácia seba ako jednotlivca u väčšiny detí prebehne vo veku 3 – 4 rokov, kedy prechádzajú tzv. JA – fázou a učia sa odlíšiť seba od ostatných ľudí a vecí. U dvojčiat je často táto JA – fáza nahradená MY – fázou, kedy sa naučia odlišovať my a oni a vytvárajú sa tak základy spoločnej identity. Mnoho identických dvojčiat sa k sebe takto vzťahuje až do mladej dospelosti a môžete ich v rozhovore počuť povedať „my“ namiesto „ja“.
Kríza často prichádza v období dospievania, keď sa každý dospievajúci prirodzene snaží zadefinovať sám seba. Dvojčatá sa vtedy zúfalo pokúšajú „oddefinovať“ od svojho súrodenca, často práve cez zdôrazňovanie rozdielov. Ak má napríklad jedna sestra dlhé vlasy, druhá sa dá ostrihať celkom nakrátko. To, ako sa jednovaječné dvojčatá vyrovnajú s touto fázou dospievania, do značnej miery závisí od ich predchádzajúcej výchovy.
Ponúkame vám preto niekoľko stručných rád, ako už od raného detstva podporovať rozvoj identity svojho dieťaťa.
- Vnímajte individuálne potreby svojho dieťaťa a primerane na ne reagujte
- Nechajte vaše deti robiť niektoré činnosti samostatne
- Obliekajte ich niekedy odlišne
- Používajte „ty“ namiesto „vy“
- Volajte ich krstnými menami
- Vyžadujte aj od rodiny a priateľov, aby ich neoslovovali „vy“ alebo „dvojčatá“
- Nechajte každé svoje dieťa, nech si vytvorí vlastný okruh priateľov§
- Citlivo rozlišujte a rozvíjajte silné stránky u každého dieťaťa
- Nechajte každé dieťa nech sa venuje záľubám podľa svojich záujmov
- Zvážte výhody a nevýhody umiestnenia v spoločnej triede
- Venujte sa každému dieťaťu zvlášť
- Chváľte každé dieťa individuálne
- Karhajte každé dieťa individuálne
Puto medzi dvojčatami je silná, úžasná vec, ktorá by nemala byť odmietaná alebo bagatelizovaná. Ale je tiež delikátne, pretože už od počiatku spája dve samostatné bytosti, ktoré sa, rovnako ako my všetci, snažia prísť na to, kto sú a v čom sú jedinečné. Ich výchova v prvých rokoch je plne v kompetencii rodičov, ktorí by ale mali pamätať na to, že hoci sa ich deti narodili spoločne a vyzerajú rovnako, mali by byť vždy vnímané a oceňované v prvom rade ako jednotlivci.
Fotografia: © BigStockPhoto.com