Ak jedno z dvojčiat v škole zaostáva
Zvládanie nárokov školy je prirodzene zaťažujúce pre každé dieťa. Stretávajú sa tu nároky na rozumové schopnosti, pamäť, pozornosť a sebadisciplínu. Skutočné problémy nastanú, ak dieťa niektorú oblasť prestane zvládať. Takéto zhoršenie môže byť prechodné alebo dlhodobejšie, no v každom prípade si vyžaduje individuálny prístup rodičov. Ako ale pristupovať k zaostávajúcemu dieťaťu, ktorého dvojča zvláda školu perfektne?
Venujte svojim deťom viac času
Zaostávajúce dieťa potrebuje pri učení väčšiu podporu. Venujte sa mu nerušene a individuálne. Pomôžte mu s osvojovaním učiva i s domácimi úlohami. Dbajte, aby každé dieťa malo na učenie vlastný priestor. Napriek tomu buďte ako rodičia spravodliví a nezabúdajte ani na svoje druhé dieťa. Ak sa bez problémov naučí samo alebo rýchlejšie ako jeho súrodenec, môžete si s ním napríklad čítať.
Neporovnávajte svoje deti
Nikdy, skutočne nikdy nevypusťte z úst vetu typu: „Keby si sa učil ako tvoj/a brat/sestra.“ Porovnávanie vedie u dieťaťa k zbytočnej frustrácii. Vaše dieťa pravdepodobne za svoje zaostávanie vôbec nemôže. Hoci vám sa môže javiť ako neporiadne alebo lenivé, môže ísť o individuálne špecifiká nervovej sústavy alebo osobnosti, ktoré spôsobujú jeho zaostávanie.
Nech si deti pomáhajú navzájom
Nechať šikovnejšieho súrodenca, aby tomu slabšiemu pomohol, je úplne prirodzené. Vaše druhé dieťa môže svojmu súrodencovi pomôcť s domácou úlohou, projektom alebo s osvojovaním si nového učiva. Na druhej strane je ale dôležité zdôrazniť rovnakým spôsobom aj šikovnosť slabšieho súrodenca. Určite sa nájde oblasť, v ktorej nad svojim bratom alebo sestrou vyniká. Môže to byť čokoľvek od upratovania detskej izby až po záujmovú činnosť. Preto ak vyzývate deti, aby si pomáhali, robte to vždy oboma smermi, napr. „Ty mu pomôž s úlohou z matematiky, on ti za to pomôže nakresliť plagát.“
Nepodmieňujte odmeny školskými výsledkami
Ak vaše dieťa zaostáva, potrebuje predovšetkým pomoc a individuálny prístup. Ak chcete svoje deti motivovať odmenou napríklad za vysvedčenie, musíte to urobiť veľmi citlivo. Ideálne je hodnotiť individuálny pokrok, nie celkové výsledky. Môžete ich vziať do ZOO napríklad vtedy, ak budú mať známky na koncoročnom vysvedčení minimálne tak dobé alebo lepšie ako na pol roka. Opäť tým predídete zbytočnej frustrácii dieťaťa, ktoré v učení jednoducho nevyniká tak ako jeho súrodenec.
Fotografia: © bigstockphoto
u nás sa osvedčila vzájomná pomoc, treba ich viesť k tomu, aby si pomáhali